Atol - en to ro translation catalogue (281 entries)

en: Bookmark manager
ro: Manager Favorite

en: Path:
ro: Calea:

en: Title:
ro: Titlu:

en: File
ro: Fişier

en: Add
ro: Adaugare

en: Remove
ro: Ştergere

en: Save
ro: Salvare

en: Both title and path must be filled!
ro: Câmpurile Titlu şi Cale trebuie completate!

en: This will overwrite existing bookmark with same title!
    Proceed?
ro: Această operaţie va suprascrie favoritul cu acelaşi nume
    Procedaţi?

en: No entry selected!
ro: Nici o intrare selectată!

en: About Atol
ro: Despre Atol

en: The two directories look identical!
ro: Cele două directoare par identice!

en: No selection!
ro: Nici o selecţie!

en: No packer plugins available!
ro: Plug-in-uri de arhivare indisponibile!

en: No plugins available!
ro: Plug-in-uri indisponibile!

en: Are you sure to unpack selected files?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să dezarhivaţi fişierele selectate?

en: Supported only for local files!
ro: Operaţie suportată doar pentru fişierele locale!

en: No files selected!
ro: Nici un fişier selectat!

en: Cannot view files in virtual archive!
ro: Nu se pot vizualiza fişierele într-o arhivă virtuală!

en: File %s already exists in system temp directory. Overwrite?
ro: Fişierul %s deja există în directorul temporar al sistemului. Suprascrieţi?

en: Failed to overwrite the file!
ro: Eroare la suprascrierea fişierului!

en: Failed to unpack the file!
ro: Eroare la dezarhivarea fişierului!

en: Can view only local files!
ro: Vizualizarea este posibilă doar pentru fişierele locale!

en: Please select a file to view!
ro: Va rugăm selectaţi un fişier pentru vizualizare!

en: You have reached maximum number of allowed remote connections!
    Close one of them and then try again!
ro: Aţi atins numărul maxim posibil de conexiuni!
    Închideţi una dintre conexiuni şi reîncercaţi!

en: Failed to find remote site: %s!
ro: Eroare la căutarea site-ului la distanţă: %s!

en: Can create only local files!
ro: Se pot crea doar fişiere locale!

en: Copy Error
ro: Eroare la copiere

en: Skip
ro: Trecere peste

en: Skip all
ro: Trecere peste toate

en: Abort
ro: Renunţare

en: Delete
ro: Ştergere

en: Do not ask this anymore
ro: Nu mai doresc să fiu întrebat acest lucru

en: Delete All
ro: Ştergere toate

en: Skip All
ro: Trecere peste toate

en: Move to trash
ro: Mută în coşul de gunoi

en: Are you sure to delete following item(s)?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi următorul(ele) obiect(e)?

en: Encrypt/decrypt
ro: Criptare/decriptare

en: Encrypt/decrypt the files using strong algorithm
ro: Criptare/decriptare fişiere folosind algoritm puternic

en: Delete _original files
ro: Ştergere fişiere _originale

en: _Encrypt
ro: _Criptare

en: _Decrypt
ro: _Decriptare

en: Please type the password
ro: Vă rugăm să scrieţi parola

en: Modifying/Executing of files in nested archives is not supported.
ro: Modificarea/Executarea de fişiere în arhive imbricate nu este suportată.

en: The file has been changed.
    
    Do you want to copy it back into the archive?
ro: Acest fişier a fost modificat.
    
    Doriţi ca acest fişier să fie copiat înapoi în arhivă?

en: Error acessing the archive.
    
    Do you want to keep the temporary file?
ro: Eroare la accesarea arhivei.
    
    Doriţi să păstraţi fişierele temporare?

en: Inserting the modified file back into the archive failed.
    
    Do you want to keep the temporary file?
ro: Eroare la introducerea fişierului modificat înapoi în arhivă.
    
    Doriţi să păstraţi fişierele temporare?

en: Replacing of the existing file in the archive failed.
    
    Do you want to keep the temporary file?
ro: Eroare la înlocuirea fişierului existent în arhivă.
    
    Doriţi să păstraţi fişierele temporare?

en: Setting target directory failed.
    
    Do you want to keep the temporary file?
ro: Eroare la stabilirea directorului ţintă.
    
    Doriţi să păstraţi fişierele temporare?

en: Name
ro: Nume

en: Size
ro: Dimensiune

en: Date
ro: Data

en: Attr
ro: Atribute

en: Copy file(s)
ro: Copiere fişier(e)

en: Move file(s)
ro: Mutare fişier(e)

en: Insert directory name
ro: Introduceţi numele directorului

en: Link can not be dereferenced!
ro: Link-ul nu poate fi dezactivat

en: Failed to set directory: %s!
ro: Eroare la stabilirea directorului: %s!

en: Failed to rename %s
ro: Eroare la redenumirea %s

en: Search: %s
ro: Căutare: %s

en: %d/%d file(s) (%s/%s) selected
ro: %d/%d fişier(e) (%s/%s) selectat(e)

en: (Free %s of %s)
ro: (Liber %s din %s)

en:  Filter: %s
ro: Filtru: %s

en: Select files
ro: Selectare fişiere

en: Deselect files
ro: Deselectare fişiere

en: Filter list
ro: Listă filtre

en:  on "
ro:  pe "

en: Network
ro: Reţea

en: Failed to set: %s
ro: Eroare la stabilirea: %s

en: Add current directory
ro: Adăugare director curent

en: Configure
ro: Configurare

en: Set entry title
ro: Stabilire titlu intrare

en: Failed to add bookmark!
ro: Eroare la adăugarea favoritului

en: Merge files
ro: Unire fişiere

en: Merge file name:
ro: Numele fişierului unit:

en: Move Up
ro: Mută mai sus

en: Move Down
ro: Mută mai jos

en: File Search
ro: Căutare fişiere

en: Name:
ro: Nume:

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Search subdirectories
ro: Căutare în subdirectoare

en: Find text:
ro: Căutare text:

en: Case sensitive
ro: Ţine cont de litere mici/mari

en: Contents
ro: Conţinut

en: Attributes
ro: Atribute

en: byte(s)
ro: byte(i)

en: Size/attributes
ro: Dimensiuni/Atribute

en: Path
ro: Calea

en: Search
ro: Căutare

en: Search finished: %d items found
ro: Căutare terminată: %d obiecte găsite

en: %d items found
ro: %d obiecte găsite

en: Custom
ro: Modificat

en: HD floppy 3,5" (1,44 MB)
ro: Dischetă HD 3,5" (1,44 MB)

en: Floppy (2,8 MB)
ro: Dischetă (2,8 MB)

en: Jaz disk (1 GB)
ro: Disk Jaz (1 GB)

en: Jaz disk (2 GB)
ro: Disk Jaz (2 GB)

en: Split file
ro: Scindare fişier

en: Predefined sizes:
ro: Dimensiuni prestabilite:

en: Custom size:
ro: Dimensiuni modificate:

en: Progress
ro: Progres

en: Please wait ...
ro: Vă rugăm să aşteptaţi...

en: From:
ro: De la:

en: To:
ro: La:

en: File:
ro: Fişier:

en: File hash results
ro: Rezultate hash fişiere

en: Select hash algorithm
ro: Selectaţi algoritmul hash

en: Another Atol instance detected! Exiting!
ro: O altă instanţă a programului Atol deja este în execuţie! Ieşire!

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Copy
ro: Copiere

en: Move
ro: Mutare

en: Make Directory
ro: Creare director

en: Open Terminal
ro: Deschidere terminal

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: Remote connection
ro: Conexiune la distanţă

en: Close connection
ro: Închidere conexiune

en: Transfer mode
ro: Mod transfer

en: Automatic
ro: Automat

en: Text mode
ro: Mod text

en: Binary mode
ro: Mod binar

en: Help
ro: Asistenţă

en: _File
ro: _Fişier

en: _Create File
ro: _Creare Fişier

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Copy
ro: _Copiere

en: _Move
ro: _Mutare

en: _Make Directory
ro: _Creare director

en: _Delete
ro: _Ştergere

en: _Rename
ro: _Redenumire

en: _Pack files
ro: _Arhivare fişiere

en: _Unpack files
ro: _Dezarhivare fişiere

en: _Quit
ro: _Ieşire

en: _Refresh
ro: _Reîmprospătare

en: _Swap panels
ro: _Schimbare panouri

en: _Equal panels
ro: _Panouri egale

en: _Home dir
ro: _Director rădăcină

en: Tool Bar
ro: Bară de unelte

en: Command Line
ro: Linie de comandă

en: Trace View
ro: Urmărire vizualizare

en: Status Bar
ro: Bară de stare

en: Show hidden files
ro: Afişare fişiere ascunse

en: _Filter
ro: _Filtre

en: _Selection
ro: _Selecţie

en: _All
ro: _Toate

en: _None
ro: _Niciunul

en: _Invert
ro: _Inversare

en: _Select
ro: _Selectare

en: _Deselect
ro: _Deselectare

en: _Advanced
ro: _Opţiuni avansate

en: _File Search
ro: _Căutare fişiere

en: _Compare directories
ro: _Comparare directoare

en: _Open Terminal
ro: _Deschidere terminal

en: Calculate _Hash
ro: Calcul _Hash

en: Encrypt/decrypt files
ro: Criptare/Decriptare fişiere

en: _Options
ro: _Opţiuni

en: _Help
ro: _Asistenţă

en: _About
ro: _Despre

en: Operation failed
ro: Operaţie nereuşită

en: Copy operation
ro: Operaţie de copiere

en: Move operation
ro: Operaţie de mutare

en: Delete operation
ro: Operaţie de ştergere

en: MkDir operation
ro: Operaţie de creare director

en: Rename operation
ro: Operaţie de redenumire

en: Pack operation
ro: Operaţie de arhivare

en: Unpack operation
ro: Operaţie de dezarhivare

en: Encrypt operation
ro: Operaţie de criptare

en: Decrypt operation
ro: Operaţie de decriptare

en: Split operation
ro: Operaţie de scindare

en: Merge operation
ro: Operaţie de unire

en: Hash operation
ro: Operaţie hash

en: Connect operation
ro: Operaţie de conectare

en: Current size: %s / %s
    Current time: %s / %s (%s)
    Total size: %s / %s
    Total time: %s / %s (%s)
ro: Dimensiuni curente: %s / %s
    Timp curent: %s / %s (%s)
    Dimensiuni totale: %s / %s
    Timp total: %s / %s (%s)

en: You must restart Atol for this change to take effect!
ro: Atol trebuie restartat pentru ca această operaţie să aibă efect!

en: Options
ro: Opţiuni

en: Start at logon
ro: Pornire la login

en: Maximize on startup
ro: Maximizare la pornire

en: Allow single instance only
ro: Permiterea unei singure sesiuni

en: Remember/restore panel paths
ro: Ţine minte/restaurează căile pentru panouri

en: Startup
ro: Pornire

en: Language:
ro: Limbă:

en: Minimize to tray
ro: Minimizare în traybar

en: Text color:
ro: Culoarea textului:

en: Background color:
ro: Culoarea fundalului:

en: Selected Text color:
ro: Culoarea textului selectat:

en: Selected Background color:
ro: Culoarea fundalului selectat:

en: Display
ro: Afişare

en: NC-like selection
ro: Selecţie ca în NC

en: Operation
ro: Operare

en: Overwrite
ro: Suprascriere

en: _Overwrite
ro: _Suprascrie

en: _Skip
ro: _Treci peste

en: S_kip all
ro: T_reci peste toate

en: _Resume
ro: _Continuare

en: Re_name
ro: Re_denumire

en: Cancel
ro: Renunţare

en: Overwrite _all
ro: Suprascriere _toate

en: Pack files
ro: Arhivare fişiere

en: Archive:
ro: Arhivă:

en: _Move to archive
ro: _Mutare în arhivă

en: Saving site list will overwrite previous data! Save anyway?
ro: Salvarea listei de site-uri va suprascrie informaţiile precedente! Salvaţi oricum?

en: 0 - None
ro: 0 - Niciunul

en: 4 - HTTP proxy
ro: 4 - Proxy HTTP

en: 5 - SITE ftp-host
ro: 5 - Ftp-host SITE

en: 6 - "USER after logon"
ro: 6 - "USER după login"

en: 7 - OPEN ftp-host
ro: 7 - Ftp-host DESCHIS

en: Site Manager
ro: Manager site-uri

en: Site name:
ro: Nume site:

en: Anonymous
ro: Anonim

en: User name:
ro: Nume utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Remote dir:
ro: Director la distanţă:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Account:
ro: Cont:

en: Bypass proxy
ro: Trecere peste proxy

en: Use passive mode
ro: Utilizare mod pasiv

en: Use encryption
ro: Utilizare criptare

en: TLSv1 (recommended)
ro: TLSv1 (recomandat)

en: encrypted data connections
ro: conexiuni de date criptate

en: List options:
ro: Listă opţiuni:

en: -l (force long format)
ro: -l (forţare format lung)

en: -L (resolve links)
ro: -L (descoperire link-uri)

en: -a (show hidden files)
ro: -a (afişare fişiere ascunse)

en: -T (complete time)
ro: -T (timp complet)

en: Advanced
ro: Opţiuni avansate

en: Site list
ro: Listă site-uri

en: Proxy type:
ro: Tip proxy:

en: Host/port:
ro: Gazdă/port:

en: Passive mode
ro: Mod Pasiv

en: Proxy server
ro: Server proxy

en: Close
ro: Închidere

en: Connect
ro: Conectare

en: Remote site list password
ro: Listă parole site-uri la distanţă

en: Failed to load site list!
ro: Eroare la încărcarea listei de site-uri!

en: New site
ro: Site nou

en: Site description is incomplete!
ro: Descrierea site-ului este incompletă!

en: No site selected!
ro: Niciun site selectat!

en: Remove site
ro: Ştergere site

en: Duplicate
ro: Duplicare

en: Move up
ro: Mută mai sus

en: Move down
ro: Mută mai jos

en: File %s is read only! Delete?
ro: Fişierul %s are atribute read-only! Ştergeţi?

en: Directoy %s is not empty! Delete?
ro: Directorul %s nu este gol! Ştergeţi?

en: Untitled
ro: Fără nume

en: You cannot copy a file to itself!
ro: Nu puteţi copia un fişier în el însuşi!

en: You cannot copy directory into its own subdirectory!
ro: Nu puteţi copia un director într-unul dintre subdirectoarele sale!

en: Overwrite: %s
    %s byte,%s
    
    With file: %s
    %s byte,%s?
ro: Suprascrieţi: %s
    %s byte,%s
    
    Cu fişierul: %s
    %s byte,%s?

en: New file name
ro: Nume nou de fişier

en: File %s already exists!
ro: Fişierul %s există deja!

en: Failed to overwrite %s!
ro: Eroare la suprascrierea %s!

en: There is no free space on target drive
    to copy file %s.
    Aborting operation!
ro: Nu este destul spaţiu liber pe unitatea ţintă
    pentru a copia fişierul %s.
    Renunţ la operaţie!

en: Failed to copy %s!
ro: Eroare la copierea %s!

en: Invalid file header (not encrypted with Atol)!
ro: Header eronat de fişier (nu este criptat cu Atol)!

en: Invalid password!
ro: Parolă greşită!

en: File decryption aborted!
ro: S-a renunţat la decriptarea fişierului!

en: File %s already exists. Overwrite?
ro: Fişierul %s deja există. Suprascrieţi?

en: Failed to open output file!
ro: Eroare la deschiderea fişierului rezultat!

en: Failed to open input file!
ro: Eroare la deschiderea fişierului sursă!

en: File encryption aborted!
ro: S-a renunţat la criptarea fişierului!

en: No Files to Merge....
ro: Nu există fişiere pentru operaţia de unire...

en: Please select Files....
ro: Vă rugăm să selectaţi fişierele...

en: File open error!
ro: Eroare la deschiderea fişierului!

en: Error writing to File....
ro: Eroare la scrierea în fişier...

en: You cannot move a file to itself!
ro: Nu puteţi muta un fişier în el însuşi!

en: You cannot move directory into its own subdirectory!
ro: Nu puteţi muta un director într-unul dintre subdirectoarele sale!

en: File with that name already exists!
ro: Un fişier cu acelaşi nume deja există!

en: Failed to move %s!
ro: Eroare la mutarea %s!

en: Restore
ro: Restaurare

en: Quit
ro: Ieşire

en: Failed to find terminal program!
ro: Eroare la deschiderea programului terminal!

en: %u hours
ro: %u ore

en: %u days
ro: %u zile

en: Invalid proxy type!
ro: Tip invalid de proxy!

en: Error writing list to file!
ro: Eroare la scrierea listei în fişier!

en: Select All
ro: Selectare toate

en: View
ro: Vizualizare

en: Hex mode
ro: Mod hexa

en: Wrap text
ro: Împachetare text

en: File Viewer
ro: Vizualizor fişiere

en: Failed to open file!
ro: Eroare la deschiderea fişierului!

en: Open File
ro: Deschidere fişier
