Atol - en to fi translation catalogue (287 entries)

en: Bookmark manager
fi: Kirjanmerkkien hallinta

en: Path:
fi: Polku:

en: Title:
fi: Nimi:

en: File
fi: Tiedosto

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Save
fi: Tallenna

en: Both title and path must be filled!
fi: Anna sekä otsikko että polku.

en: This will overwrite existing bookmark with same title!
    Proceed?
fi: Samanniminen kirjanmerkki on jo olemassa.
    Ylikirjoitetaanko?

en: No entry selected!
fi: Mitään ei ole valittu.

en: About Atol
fi: Tietoja Atolista

en: The two directories look identical!
fi: Hakemistot vaikuttavat samoilta

en: No selection!
fi: Mitään ei ole valittu.

en: No packer plugins available!
fi: Pakkauslisäosaa ei ole

en: No plugins available!
fi: Laajennuksia ei ole saatavilla

en: Are you sure to unpack selected files?
fi: Haluatko varmasti purkaa valitut tiedostot?

en: Supported only for local files!
fi: Ominaisuus on tuettu vain paikallisille tiedostoille.

en: No files selected!
fi: Yhtään tiedostoa ei ole valittu.

en: Can view only local files!
fi: Vain paikallisia tiedostoja voi katsella

en: Please select a file to view!
fi: Valitse näytettävä tiedosto

en: Can not view files in virtual archive!
fi: Näennäisessä pakatussa tiedostossa olevia tiedostoja ei voi katsella.

en: File %s already exists in system temp directory. Overwrite?
fi: Tiedosto %s on jo järjestelmän väliaikaiskansiossa. Ylikirjoitetaanko?

en: Failed to overwrite the file!
fi: Tiedoston ylikirjoitus epäonnistui

en: Failed to unpack the file!
fi: Tiedoston purku epäonnistui

en: You have reached maximum number of allowed remote connections!
    Close one of them and then try again!
fi: Etäyhteyksiä on jo suurin sallittu määrä.
    Sulje joku niistä ja yritä uudelleen.

en: Failed to find remote site: %s!
fi: Etäkansiota ei löytynyt: %s

en: Copy Error
fi: Kopiointivirhe

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip all
fi: Ohita kaikki

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Delete
fi: Poista

en: Do not ask this anymore
fi: Älä kysy uudestaan

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Skip All
fi: Ohita kaikki

en: Move to trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Are you sure to delete following item(s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa seuraavat kohteet?

en: Encrypt/decrypt
fi: Salaa/pura salaus

en: Encrypt/decrypt the files using strong algorithm
fi: Salaa/pura salaus vahvalla algoritmilla

en: Delete _original files
fi: Poista _alkuperäiset tiedostot

en: _Encrypt
fi: _Salaa

en: _Decrypt
fi: P_ura salaus

en: Please type the password
fi: Anna salasana

en: Name
fi: Nimi

en: Ext
fi: Pääte

en: Size
fi: Koko

en: Date
fi: Päiväys

en: Attr
fi: Määreet

en: Copy file(s)
fi: Kopioi tiedosto(t)

en: Move file(s)
fi: Siirrä tiedosto(t)

en: Insert directory name
fi: Anna hakemiston nimi

en: Link can not be dereferenced!
fi: Linkin viittausta ei voi purkaa.

en: Failed to set directory: %s!
fi: Hakemiston asettaminen epäonnistui: %s

en: Failed to rename %s
fi: %s:n uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Search: %s
fi: Etsi: %s

en: %d/%d file (%s/%s) selected
fi: %d/%d tiedostoa (%s/%s) valittu

en: (Free %s of %s)
fi: (vapaana %s, yht. %s)

en:  Filter: %s
fi: Suodatin: %s

en: Select files
fi: Valitse tiedostot

en: Deselect files
fi: Poista valinta

en: Filter list
fi: Suodatinlista

en: Network
fi: Verkko

en: Failed to set: %s
fi: Asettaminen epäonnistui: %s

en: Add current directory
fi: Lisää nykyinen hakemisto

en: Configure
fi: Muokkaa

en: Set entry title
fi: Anna nimi

en: Failed to add bookmark!
fi: Kirjanmerkin luonti epäonnistui.

en: Merge files
fi: Yhdistä tiedostot

en: Merge file name:
fi: Yhdistetyn tiedoston nimi:

en: Move Up
fi: Ylös

en: Move Down
fi: Alas

en: File Search
fi: Etsi tiedostoja

en: Name:
fi: Nimi:

en: Browse
fi: Selaa

en: Search subdirectories
fi: Etsi alihakemistoista

en: General
fi: Yleiset

en: Find text:
fi: Etsi tekstiä

en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

en: Contents
fi: Sisältö

en: Attributes
fi: Määreet

en: byte(s)
fi: tavua

en: kB
fi: kiB

en: MB
fi: MiB

en: GB
fi: GiB

en: Size/attributes
fi: Koko/määreet

en: Path
fi: Polku

en: Search
fi: Etsi

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Search finished: %d items found
fi: Haku valmis: %d kohdetta löydetty

en: %d items found
fi: %d kohdetta löydetty

en: Custom
fi: Muu...

en: HD floppy 3,5" (1,44 MB)
fi: 3,5 tuuman levyke (1,44 Mt)

en: Floppy (2,8 MB)
fi: Levyke (2,8) Mt

en: Iomega Zip (100 MB)
fi: Iomega Zip (100 Mt)

en: SuperDisk LS-120 (120 MB)
fi: SuperDisk LS-120 (120 Mt)

en: Iomega Zip (250 MB)
fi: Iomega Zip (250 Mt)

en: CD-ROM 74' (650 MB)
fi: CD-ROM 74 min (650 Mt)

en: CD-ROM 80' (700 MB)
fi: CD-ROM 80 min (700 Mt)

en: CD-ROM 90' (800 MB)
fi: CD-ROM 90 min (800 Mt)

en: Jaz disk (1 GB)
fi: Jaz disk (1 Gt)

en: Jaz disk (2 GB)
fi: Jaz disk (2 Gt)

en: Split file
fi: Jaa tiedosto

en: Predefined sizes:
fi: Tiedostokoko

en: Custom size:
fi: Muu koko:

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Please wait ...
fi: Odota....

en: From:
fi: Mistä:

en: To:
fi: Minne:

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: File hash results
fi: Tarkistusluvun laskennan tulos

en: Hash
fi: Tarkistusluku

en: Select hash algorithm
fi: Valitse tarkistuslukualgoritmi

en: _SHA1
fi: _sha1

en: Another Atol instance detected! Exiting!
fi: Atol on jo käynnissä. Lopetetaan.

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Move
fi: Siirrä

en: Make Directory
fi: Luo kansio

en: Terminal
fi: Komentokehote

en: Open Terminal
fi: Komentokehote

en: Back
fi: Edellinen

en: Forward
fi: Seuraava

en: Remote connection
fi: Yhdistä etäkansioon

en: Close connection
fi: Sulje yhteys.

en: Transfer mode
fi: Siirtotila

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Text mode
fi: Tekstitila

en: Binary mode
fi: Binääritila

en: Help
fi: Ohje

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _View
fi: _Näytä

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Make Directory
fi: _Luo kansio

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Pack files
fi: Pakkaa tie_dostot

en: _Unpack files
fi: Pura ti_edostot

en: _Quit
fi: L_opeta

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Swap panels
fi: V_aihda ikkunat

en: _Equal panels
fi: Sa_ma hakemisto

en: Tool Bar
fi: Työkalupalkki

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Trace View
fi: Käskyhistoria

en: Status Bar
fi: Tilapalkki

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: _Filter
fi: _Suodatin

en: _Selection
fi: _Valinta

en: _All
fi: _Kaikki

en: _None
fi: _Ei mitään

en: _Invert
fi: _Peilaa

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Deselect
fi: P_oista valinta

en: _Advanced
fi: _Työkalut

en: _File Search
fi: _Etsi tiedostoja

en: _Compare directories
fi: _Vertaa hakemistoja

en: _Open Terminal
fi: Ko_mentokehote

en: Calculate _Hash
fi: _Laske tarkistusluku

en: Encrypt/decrypt files
fi: Salaa/palauta selkokieliseksi

en: _Options
fi: _Asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About
fi: _Tietoja

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: Copy operation
fi: Kopiointi

en: Move operation
fi: Siirto

en: Delete operation
fi: Poisto

en: MkDir operation
fi: MkDir-käsky

en: Rename operation
fi: Uudelleennimeäminen

en: Pack operation
fi: Pakkaus

en: Unpack operation
fi: Purku

en: Encrypt operation
fi: Salaus

en: Decrypt operation
fi: Salauksen purku

en: Split operation
fi: Jaa tiedosto

en: Merge operation
fi: Yhdistä tiedostot

en: Hash operation
fi: Tarkistusluvun laskenta

en: Connect operation
fi: Yhdistäminen

en: Current size: %s / %s
    Current time: %s / %s (%s)
    Total size: %s / %s
    Total time: %s / %s (%s)
fi: Tämä tiedosto: %s / %s
    Aika: %s / %s (%s)
    Kaikki tiedostot: %s / %s
    Aikaa jäljellä: %s / %s (%s)

en: You must restart Atol for this change to take effect!
fi: Muutos tulee voimaan kun Atol seuraavan kerran käynnistetään

en: Options
fi: Asetukset

en: Start at logon
fi: Käynnisty kirjauduttaessa

en: Maximize on startup
fi: Suurennu käynnistettäessä

en: Allow single instance only
fi: Vain yksi Atol kerralla käynnissä

en: Remember/restore panel paths
fi: Muista ikkunoiden polut

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Language:
fi: Kieli:

en: Minimize to tray
fi: Pienennä ilmoitusalueelle

en: Text color:
fi: Tekstin väri

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Selected Text color:
fi: Valitun tekstin väri:

en: Selected Background color:
fi: Valitun taustaväri:

en: Display
fi: Näytä

en: NC-like selection
fi: NC-tyylinen valinta

en: Editor
fi: Tekstinkäsittely

en: Operation
fi: Toiminto

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: _Overwrite
fi: _Ylikirjoita

en: _Skip
fi: _Ohita

en: S_kip all
fi: O_hita kaikki

en: _Resume
fi: _Jatka

en: Re_name
fi: Nimeä _uudelleen

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Overwrite _all
fi: Ylikirjoita _kaikki

en: Pack files
fi: Pakkaa tiedostot

en: Archive:
fi: Pakattu tiedosto:

en: _Move to archive
fi: S_iirrä pakattuun tiedostoon

en: Saving site list will overwrite previous data! Save anyway?
fi: Etäkansiolistan tallennus korvaa edellisen listan. Jatketaanko?

en: 0 - None
fi: 0 - ei mitään

en: 4 - HTTP proxy
fi: 4 - HTTP

en: Site Manager
fi: Etäkansioiden hallinta

en: Site name:
fi: Sivuston nimi:

en: Server/port:
fi: Palvelin/portti

en: Protocol:
fi: Protokolla

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: User name:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Remote dir:
fi: Etähakemisto:

en: Description:
fi: Kuvaus

en: Account:
fi: Käyttäjätili

en: Bypass proxy
fi: Ohita välityspalvelin

en: Use passive mode
fi: Käytä passiivista tilaa

en: List options:
fi: Listan asetukset

en: -l (force long format)
fi: -l (pakota pitkä formaatti)

en: -L (resolve links)
fi: -L (tutki linkit)

en: -a (show hidden files)
fi: -a (Näytä piilotiedostot)

en: -T (complete time)
fi: -T (täydellinen aika)

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Site list
fi: Sivustolista

en: Proxy type:
fi: Välityspalvelimen tyyppi:

en: Host/port:
fi: Isäntä/portti

en: Passive mode
fi: Passiivinen tila

en: Proxy server
fi: Välityspalvelin

en: Close
fi: Sulje

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Remote site list password
fi: Etäkansiolistan salasana

en: Failed to load site list!
fi: Etäkansiolistan lataaminen epäonnistui.

en: New site
fi: Uusi etäkansio

en: Site description is incomplete!
fi: Etäkansion tiedot ovat puutteelliset.

en: No site selected!
fi: Etäkansiota ei ole valittu.

en: Remove site
fi: Poista etäkansio

en: Duplicate
fi: Moninkertainen kopio

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirä alas

en: File %s is read only! Delete?
fi: %s on vain-luku -tiedosto. Poistetaanko?

en: Directoy %s is not empty! Delete?
fi: Hakemisto %s ei ole tyhjä. Poistetaanko?

en: Untitled
fi: Nimetön

en: You cannot copy a file to itself!
fi: Ei voi kopioida: lähdetiedosto sama kuin kohdetiedosto

en: You cannot copy directory into its own subdirectory!
fi: Ei voi kopioida: kohdekansio lähdekansion alihakemisto.

en: Overwrite: %s
    %s byte,%s
    
    With file: %s
    %s byte,%s?
fi: Ylikirjoitetaanko: %s
    %s tavu,%s
    
    tiedostolla: %s
    %s tavu,%s?

en: New file name
fi: Uusi tiedostonimi

en: File %s already exists!
fi: Tiedosto on jo olemassa: %s

en: Failed to overwrite %s!
fi: Ylikirjoitus epäonnistui: %s

en: There is no free space on target drive
    to copy file %s.
    Aborting operation!
fi: Tiedosto %s ei mahdu kohdeasemaan. Kopiointi keskeytetty.

en: Failed to copy %s!
fi: Tiedoston kopiointi epäonnistui: %s

en: ERROR: Relative destination paths are allowed only for local files!
fi: VIRHE: Suhteellisia polkuja voi käyttää vain paikallisille tiedostoille.

en: Invalid file header (not encrypted with Atol)!
fi: Virheellinen otsake (Ei salattu Atolilla).

en: Invalid password!
fi: Virheellinen salasana.

en: File decryption aborted!
fi: Salauksen purku keskeytetty.

en: File %s already exists. Overwrite?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa. Ylikirjoitetaanko?

en: Failed to open output file!
fi: Tulostetiedoston avaus epäonnistui

en: Failed to open input file!
fi: Syötetiedoston avaus epäonnistui

en: File encryption aborted!
fi: Tiedoston salaus keskeytetty

en: No Files to Merge....
fi: Ei yhdistettäviä tiedostoja

en: Please select Files....
fi: Valitse tiedostot....

en: File open error!
fi: Virhe avattaessa tiedostoa

en: Error writing to File....
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon...

en: You cannot move a file to itself!
fi: Ei voi siirtää: lähdetiedosto sama kuin kohdetiedosto

en: You cannot move directory into its own subdirectory!
fi: Ei voi siirtää: kohdekansio lähdekansion alihakemisto.

en: File with that name already exists!
fi: Samanniminen tiedosto on jo olemassa.

en: Failed to move %s!
fi: Siirto epäonnistui: %s

en: Restore
fi: Palauta

en: Quit
fi: Lopeta

en: Failed to find terminal program!
fi: Pääteohjelmaa ei löytynyt

en: %u bytes
fi: %u tavua

en: %u sec
fi: %u s

en: %u hours
fi: %u tuntia

en: %u days
fi: %u päivää

en: Invalid proxy type!
fi: Virheellinen välityspalvelimen tyyppi.

en: Error writing list to file!
fi: Virhe kirjoitettaessa listaa tiedostoon

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: View
fi: Näytä

en: Hex mode
fi: Heksatila

en: Wrap text
fi: Kierrä tekstiä

en: File Viewer
fi: Tiedoston katselu

en: Failed to open file!
fi: Tiedoston avaus epäonnistui

en: Open File
fi: Avaa tiedosto
